Aktualności
PL EN
 
Galeria
Żubry w internecie

Globalna sieć Internetu jest bardzo cennym źródłem informacji na temat żubrów. Oprócz profesjonalnych witryn prezentujących zdobytą dotychczas wiedzę o żubrach (ich przegląd dostępny jest na naszej stronie w zakładce "linki" ⇒), w internecie można znaleźć wiele informacji pochodzących z amatorskich źródeł. Są to głównie zdjęcia i krótkie filmy dokumentujące spotkania z żubrami. Dla naukowców stanowią one cenne źródła informacji o zachowaniu i rozprzestrzenieniu żubrów.

Poniżej prezentujemy krótki przegląd najnowszych amatorskich filmów z żubrami dostępnych w portalu YouTube (wcześniejszy przegląd filmów dostępny jest tutaj ⇒).

  • Dwa filmy (1⇒ , 2⇒) dokumentujące spotkanie z żubrem w okolicach Michałowa
  • Spotkanie z grupą żubrów w Teremiskach
  • Bliskie spotkanie z żubrami w głębi Puszczy Białowieskiej
  • Grupa byków w dolinie Łutowni
  • Samotny byk na śródleśnej polanie
  • Stado żubrów na polach w okolicy Krynek (Puszcza Knyszyńska)

Na stronie domowej sławnego fotografa Stefano Unterthiner'a ukazał się fotoreportaż ⇒ o białowieskich żubrach. Jest to efekt jego wizyty w Puszczy Białowieskiej zimą 2009 roku. Dostępny jest również krótki film ⇒ dokumentujący pracę artysty.


Ponawiamy apel o przesyłanie informacji dotyczących spotkań z żubrami. Wszystkie osoby, które miały kontakt z żubrami (obserwacje pojedynczych osobników lub całych stad, obserwacje tropów, śladów bytowania czy żerowania) zachęcamy do zgłaszania takich sytuacji do Zakładu Badania Ssaków PAN. Informacje można przesyłać na specjalnych kartach obserwacji żubrów pod niżej wskazany adres:

Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk
ul. Waszkiewicza 1c
17-230 Białowieża

lub pocztą elektroniczną na adres: tkaminsk@zbs.bialowieza.pl

oraz telefonicznie: +48 85 682 77 50


Tomasz Kamiński
2010-09-16

 

Projekt "Kraina Żubra - Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu LIFE-Przyroda oraz przez Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne - Help for the threatened wildlife.
design :: Future4net