W dniu 24 października 2008 r. ZBS PAN gościł 25 nauczycieli przyrody i biologii szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich na seminarium pt.: „Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej”. Nauczyciele reprezentowali 11 gmin z regionu Puszczy Białowieskiej oraz przyjechali również z Białegostoku i Bielska Podlaskiego.
W programie seminarium znalazły się wykłady, warsztaty oraz wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów BPN. Uczestnicy mogli uzyskać gruntowną wiedzę o realizowanym na obszarze Puszczy Białowieskiej projekcie LIFE - Kraina Żubra (wykład Doroty Ławreszuk) i o historii, ekologii i ochronie tego gatunku (wykład dr Rafała Kowalczyka). Dr Małgorzata Tokarska (ZBS PAN) przedstawiła interesujący temat dotyczący zmienności genetycznej żubrów pt.: „Czy geny pozwolą żubrowi przetrwać?”. Wykłady zostały uzupełnione praktycznymi zajęciami w ramach warsztatów: „Żubr – klasyfikacja gatunku jako jednostki taksonomicznej, pochodzenie, cechy”, „Żubr – ekologia” oraz „Żubr – występowanie, wady i zalety jego sąsiedztwa z człowiekiem (Grażyna Kowalczyk BPN, Hanna Schmidt BPN). Na koniec, podczas wyjazdu terenowego pani dr Katarzyna Daleszczyk (BPN) mogła przedstawić nauczycielom praktyczne aspekty hodowli żubrów w rezerwatach oraz zarządzania wolnymi stadami tego gatunku na terenie Puszczy Białowieskiej.
Seminarium spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników. Mamy nadzieję, że nauczyciele wykorzystają uzyskaną wiedzę w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą.
W przyszłym roku planowana jest III edycja seminarium – ostatnia w ramach realizowanego projektu LIFE Kraina Żubra.
Seminarium dla nauczycieli
fot. Robert Cielma