Aktualności
PL EN
 
Galeria
Zima w pełni

Nadeszła wreszcie długo oczekiwana zima! Taka z prawdziwego zdarzenia – z porządnym mrozem i opadami śniegu. Wszyscy byliśmy tym faktem lekko zdziwieni, ale żubry nie dały się zaskoczyć. Cierpliwe czekały na nadejście cięższych czasów w pobliżu miejsc dokarmiania. Pierwszy śnieg nie zrobił na nich większego wrażenia gdyż wiedziały iż mogą liczyć na wsparcie ze strony człowieka w postaci siana, buraków czy sianokiszonki. Żubry korzystają z miejsc gdzie pokarm jest dostarczany regularnie oraz z łąk i polan gdzie pozostawione jest siano po letnich sianokosach. Oczywiście nie tylko żubry odwiedzają takie miejsca – korzysta z nich również pozostała zwierzyna leśna, głównie jelenie i dziki. Zdarza się czasem, że żubry potrafią pokazać „kto tutaj rządzi” i przegonić konkurentów.
Zima to doskonały czas do obserwacji żubrów – zarówno amatorsko-turystycznej, jak i profesjonalnej – wykonywane są wtedy liczenia żubrów w celu przeprowadzenia inwentaryzacji puszczańskiego stada.


Pierwszy śnieg w ostojach żubrowych


Żubry przy sianie


"Ja wam pokażę!!!" - żubr przeganiający grupę jeleni


Dokarmianie żubrów


 Obserwacje żubrów

Tekst:
Tomasz Kamiński
Zdjęcia:
Tomasz Kamiński,
Rafał Kowalczyk,
Małgorzata Karczewska


 

Projekt "Kraina Żubra - Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu LIFE-Przyroda oraz przez Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne - Help for the threatened wildlife.
design :: Future4net