Aktualności
PL EN
 
Galeria
Tragiczny wypadek

Dnia 22 października 2009, w godzinach rannych, na szosie Białowieża - Hajnówka, tuż przy wyjeździe z Białowieży (dzielnica Krzyże) doszło do kolizji drogowej z udziałem żubra. Przekraczający szosę dorosły byk został potrącony przez nadjeżdżający samochód osobowy marki Volskwagen. W wyniku odniesionych obrażeń żubr zginął na miejscu. Pasażer auta nie odniósł obrażeń. Pojazd został uszkodzony w znacznym stopniu (przednia szyba oraz maska). Więcej infromacji na stronach Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

W związku z tym tragicznym wydarzeniem apelujemy do wszystkich kierowców podróżujących drogą nr 689 między Białowieżą a Hajnówką o zachowanie szczególnej ostrożności - nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale także przez cały rok. Droga ta przecina polską część Puszczy Białowieskiej mniej więcej w połowie, a więc jednocześnie krzyżuje się ze szlakami wędrówek wielu leśnych zwierząt, nie tylko żubrów. Dochodzi tu do licznych kolizji z innymi dużymi ssakami - dzikami, sarnami, jeleniami; czasem także z wilkami. Pod kołami samochodów ginie również wiele mniejszych zwierząt (kuny, jeże, jenoty).
Żubry na drogach publicznych można też spotkać w rejonie wsi Leśna i Zabrody, gdzie dosyć często przechodzą przez asfaltową szosę.

Jeszcze raz apelujemy o ostrożność i rozwagę!


Żubry na drogach

fot. T. Kamiński

2009-10-22Projekt "Kraina Żubra - Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu LIFE-Przyroda oraz przez Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne - Help for the threatened wildlife.
design :: Future4net