Chyba wszyscy z utęsknieniem wypatrujemy już zimy. W naszym regionie do tej pory regułą była już „biała” końcówka jesieni.
fot. Tomasz Kamiński
Również żubry wydają się być lekko zdezorientowane brakiem śniegów i mrozów – oczywiście nie wszystkie. Niektóre, zgodnie z przewidywaniami, pojawiły się w ostojach zimowych już w na przełomie października i listopada.
fot. Rafał Kowalczyk
Wydawać by się mogło, że wręcz straciły głowę dla zgromadzonego dla nich siana – dotyczy to zwłaszcza byków, które były pewnie zmęczone po sezonie godowym i apetyt im dopisuje.
fot. Tomasz Kamiński
Stada krów z cielętami bardziej rozsądnie gospodarują swoimi zapasami – co jest logiczne gdyż ciąży na nich większa odpowiedzialność – opieka nad potomstwem. Jednak nie wszystkie grupy mieszane są zainteresowane wsparciem ze strony człowieka – pracownicy Zakładu Badania Ssaków PAN obserwują grupę żubrów, w skład której wchodzi jedna żubrzyc z nadajnikiem radiotelemetrycznym, która mimo iż jest grudzień podejmuje wędrówki w tych obszarach Puszczy Białowieskiej, gdzie żubry z reguły przebywają wiosną i latem.
fot. Tomasz Kamiński
Wracając do byków …
Niektóre co bardziej zdezorientowane osobniki przypuściły wręcz inwazję na Białowieżę. Pojawiają się blisko ludzkich osiedli – w ogrodach, sadach na polach.
fot. Emilia Hofman
fot. Tomasz Kamiński
Aby nie dopuścić je do złych nawyków pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego odławiają takich puszczańskich przybyszy w specjalne klatki i wywożą w głąb Puszczy. Jeden z nich został wyposażony w nadajnik radiotelemetryczny więc jego poczynania będą pilnie śledzone.
fot. Emilia Hofman
Apelujemy tutaj do wszystkich mieszkańców Białowieży oraz do turystów o nie zbliżanie się do tego typu urządzeń. Natomiast wszelkie obserwacje żubrów można zgłaszać do Zakładu Badania Ssaków PAN – więcej informacji na specjalnie przygotowanych kartach obserwacji żubrów.
2008-12-18