Aktualności
PL EN
 
Galeria
Żubrowa majówka

Bardzo suchy przełom kwietnia i maja spowodował iż większość żubrów w Puszczy Białowieskiej przebywa obecnie w dolinach rzecznych lub lasach olszowych. Dotyczy to zwłaszcza grup mieszanych (żubrzyc wraz z młodzieżą i zeszłorocznymi cielętami). Olsy, łęgi, łąki w dolinach rzek to dla żubrów nie tylko dobry dostęp do wody ale także dogodne miejsca do żerowania. O tej porze roku nie ma jeszcze zbyt wielu uciążliwych owadów więc żubry nadal chętnie odpoczywają również na łąkach (latem częściej na odpoczynek wybierać będą lasy). Wiosna to dla żubrów okres rozpoczynania zmiany sierści z zimowej na letnią. Ocierają się wtedy o wszelakie sterczące przedmioty, których w puszczy nie brak - mogą to być wykroty drzew, sękate pnie, złamane konary. Często także po prostu tarzają się na ziemi – najchętniej na glebie piaszczystej, o którą najłatwiej w borach.

Przypominamy o wysokim zagrożeniu pożarowym – w lesie jest bardzo sucho, obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia. Najdrobniejsza iskra może spowodować pożar. Apelujemy więc o zachowanie ostrożności i o zdrowy rozsądek podczas wypoczynku w Puszczy.


 Rzeka Hwoźna

Olsy w dolinie Braszczy

Wodopój w na rzece Perebel

 Grupa żubrów na składnicy

 Grupa żubrów odpoczywająca na łące

Grupa żubrów w olsie

"Grzebień" żubrowy

Wykrot - miejsce wycierania się żubrów

Wykrot z bliska

Opoczywający byk

Żubr podczas "kąpieli"

Zadowolony żubr po porannej toalecie

Tekst:
T.Kamińśki
Zdjęcia:
M. Karczewska, T. Kamiński

2009-05-04


 

Projekt "Kraina Żubra - Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu LIFE-Przyroda oraz przez Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne - Help for the threatened wildlife.
design :: Future4net